czwartek, 3 lipca 2014

VirtualBox i problem ze zmianą rozmiaru dysku

Dzisiaj podczas pracy z wirtualnymi maszynami w moim małym labie natknąłem się na mały problem. Mianowicie robię migrację Windows Server 2008R2 do Windows Server 2012R2, nowy system wymaga minimum 32GB miejsca na dysku twardym. Problem w tym, że poprzedni system był postawiony na dysku 25GB (domyślny dla W2k8 w VB).
Na szczęście Oracle w swoim programie przewidziało zmianę wielkości wirtualnych dysków, ale tylko poprzez konsolę - w okienkach tego nie znajdziecie. Tak więc powiększyłem dysk, ale po uruchomieniu systemu okazało się, że dysk ma nadal 25GB. Wydawało mi się to dziwne, bo już nie raz to robiłem i nie miałem żadnych problemów.

Po krótkim przeszukaniu zasobów internetu znalazłem informację, że jeżeli są jakieś snapshot'y na tym dysku to niestety VM nie będzie widziała nowej wartości powiększonego dysku. Sam producent oczywiście podpowiada co zrobić w te sytuacji - wystarczy sklonować dysk i je podmienić w ustawieniach VM.

Zmiana rozmiaru wirtualnego dysku w VirtualBox'ie

C:\Program Files\Oracle\VirtualBox\vboxmanage modifyhd ścieżka_do_dysku --resize <nowy rozmiar w MB>

Konsola vboxmanage znajduje się w katalogu w którym został zainstalowany VirtualBox, u mnie jest to domyślna lokalizacja. Ścieżka do dysku to nic innego jak lokalizacja naszego wirtualnego dysku którego rozmiar chcemy zmienić.

Pamiętajmy, że VM musi być wyłączona aby polecenie mogło zostać wykonane poprawnie.

Teraz trzeba zrobić klona tego dysku:

C:\Program Files\Oracle\VirtualBox\vboxmanage clonehd ścieżka_do_dysku ścieżka_do_nowego_dysku --format VDI --variant Standard

WAŻNE: ścieżka_do_dysku - wstawiamy ścieżkę do najnowszego snapshota, inaczej zrobimy klona dysku bazowego

Wykonujemy polecenie powyżej, zamieniając ścieżki na swoje - nie musimy tworzyć wcześniej nowego dysku, program sam go utworzy.

Następnie odłączamy stary dysk od VM i podłączamy nowy - to już robimy używając GUI, oczywiście da się to zrobić z poziomu konsoli, ale po co sobie utrudniać życie klepiąc na klawiaturze. Uruchamiamy nasz system z nowym dyskiem i po zalogowaniu się na koncie admina przechodzimy do Zarządzania dyskami.
Powinniśmy zobaczyć nie przydzielone miejsce na końcu dysku, PPM na partycji C: i wybieramy Extend Volume. Teraz możemy zdefiniować o ile chcemy powiększyć nasza partycję, domyślnie jest wybrana cała dostępna przestrzeń, Next, Finish i zadanie wykonane.

1 komentarz: