środa, 16 kwietnia 2014

Problem z Windows Update

Ostatnio spędziłem kilka godzin na zabawie z aktualizacjami systemu Windows. Zaczęło się to od uszkodzonego dysku w laptopie marki Samsmung. Sprawa wydawała się łatwa - nowy dysk, klonowanie dysku, recovery do ustawień fabrycznych i po zabawie. Wszystko szło gładko do czasu próby aktualizacji czystego systemu na nowym dysku, przy próbie sprawdzenie czy są dostępne nowe aktualizaje otrzymywałem komunikat "Windows Update cannot currently check for updates, because service is not running. You may need to restart your computer", jak się zapewne domyślacie restarty nie pomogły.

Długie poszukiwania i kilkukrotne przywrcanie systemu z partycji odzyskiwania dały końcu pozytywny rezultat. W wielu miejscach widziałem informację, że winne są sterowniki Intel Rapid Storage Technology - niestety samo ich przeinstalowanie nie pomagało. Na stronach Microsoft'u widziałem rozwiązanie polegające na ręcznycznym uruchomieniu narzędzia naprawiającego problem usługą aktualizacjie - niestety narzędzie naprawiające nie pomogło - znalazło problemy, ale nie potrafiło ich naprawić. Kolejna poradą na stronach producenta systemu operacyjnego było sprawdzenie plików systemowych poleceniem sfc /scannow - tak jak w poprzednim wypadku, błędy zostały wykryte, ale próby autoatycznego ich naprawienia nie powiodły się.
A teraz najważniejsze, czyli rozwiązanie, wystarczyło zebrać informacje podane na wszystkich wymienionych stronach razem i poukładać je.
Po pierwsze, zaraz po przywróceniu systemu do stanu fabrycznego aktualizujemy sterowniki Intel RST - ja skorzystałem z tych ze strony HP - iRST Drivers. Oczywiście po ich instlacji obowiązkowy restart systemu.
Po tej operacji aktualizacje nadal nie działały, więc logicznie postanowiłem zrestartować wszystkie usługi odpowiedzialne za Windows Update korzystając z porady człowieka z M$. Najpierw trzeba uruchomić wiersz poleceń w trybie Administratora, czyli - Start -> Wszystkie programy -> Akcesoria -> [PPM] Wiersz polecenia -> Uruchom jako Administrator.
W okienku wpisujemy kolejne polecenia, zatwierdzając każdą linię Enterem:
net stop wuauserv
net stop cryptSvc
net stop bits
net stop msiserver
ren C:\Windows\SoftwareDistribution SoftwareDistribution.old
ren C:\Windows\System32\catroot2 catroot2.old
net start wuauserv
net start cryptSvc
net start bits
net start msiserver

W moim przypadku usługa msiserver nie była uruchomiona, ale zalecam wykonanie wszystkich poleceń. Mam nadzieję, że się komuś przydadza te informację.

1 komentarz:

  1. Ciężki orzech do zgryzienia. Najważniejsze, że się udało :)

    OdpowiedzUsuń