czwartek, 24 kwietnia 2014

Podwójny wpis w boot menu

Podczas zabawy z instalowaniem OS'ów na wirtualnych dyskach pojawi się mały acz denerwujący mnie problem. W menu startowym pojawił się drugi wpis który prowadził do tego samego systemu co pierwszy. Jako, że jestem małym perfekcjonistą jeżeli chodzi o komputery to nie mogłem tego tak zostawić.
Istnieje wiele sposobów i narzędzi do edytowania wpisów startowych. Na początku zajrzałem do msconfig'a, jednak tam wszystko wyglądało tak jak trzeba - był tylko jeden wpis. Postanowiłem skorzystać z darmowego narzędzia EasyBCD i ono rzuciło mi nieco więcej światła na istniejący problem. Podstawowe informacje wyglądały prawidłowo, jednak po wybraniu widoku szczegółowego zauważyłem podwójny wpis w sekcji displayorder.


Wpisy były identyczne, czyli odnosiły się do tego samego systemu. Niestety wspomniane narzędzie nie pozwalało na edytowanie tych zaawansowanych wpisów. Postanowiłem sięgnąć do źródeł i pogłębić swoją wiedzę na temat bcdedit - konsolowego narzędzia do zarządzania boot managerem. Po pierwsze należało usunąć zbędny wpis, aby wyświetlić konfigurację należy wykonać polecenie:

bcdedit /v

przełącznik /v zamieni nazwy wpisów na ich identyfikatory, których będziemy potrzebować w następnych poleceniu. Warto sobie zapisać w notatniku lub na kartce identyfikator z sekcji displayorder.
Na powyższym zrzucie ekranu widzimy to samo co nam dostarczył EasyBCD w widoku szczegółowym.
Teraz musimy usunąć zdublowany wpis i zrobimy to następującym poleceniem:

bcdedit /displayorder {ID} /remove

gdzie ID to oczywiście identyfikator naszego systemu z poprzedniego polecenia. Ponieważ wpisy były identyczne system usunie je oba. Windows się uruchomi, ale w konfiguracji go nie zobaczymy, więc należy teraz go dodać poleceniem:

bcdedit /displayorder {ID} /addfirst

Teraz wygląda, że już mamy problem z głowy i aby to potwierdzić sprawdźmy naszą konfigurację:

bcdedit /v

Pozostała jeszcze jedna kwestia, nie mamy już podwójnego wpisu, ale boot menu będzie się nadal wyświetlało, a jak wcześniej wspomniałem jestem perfekcjonistą to musiałem to naprawić. Tak więc ostatnim poleceniem będzie:

bcdedit /set {bootmgr} /displaybootmenu no

tego chyba nie trzeba tłumaczyć bo składnia mówi sama za siebie.
Na sam koniec sprawdzamy naszą konfigurację, która powinna wyglądać tak:


Na czerwono zaznaczyłem sekcje na które trzeba zwrócić uwagę.
Teraz wystarczy zrestartować żeby upewnić się, że wszystko działa jak należy.


1 komentarz:


  1. Your style is really unique compared to other folks I've read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this site. facebook log in

    OdpowiedzUsuń