środa, 8 maja 2013

Kable modularne własnej roboty

Witam, w dzisiejszym odcinku przedstawię krok po kroku jak wykonać samemu kabel modularny do naszego zasilacza. Ja potrzebuje kabel do zasilania sześciu dysków twardych SATA, na końcu umieszczę dodatkowo wtyk żeński molex'a. Mój kabel ma wyglądać mniej więcej tak jak na zdjęciu obok. Po pierwsze musimy zgromadzić wszystkie potrzebne materiały żebyśmy później się nie motali że czegos nam brakuje.
Potrzebne nam będą:

  • Przewód AWG18 - długość zależna od obudowy, u mnie wyszło 5x60 cm
  • Wtyczki SATA - tyle ile potrzebujecie
  • Wtyczka do zasilacza + piny - UWAGA - niektóre zasilacze mają niestandardowe wytki, więc warto zastosować oryginalne
  • Oplot - 8mm jeśli chcemy oplatać wszystkie kable razem lub 3-4mm jesli oplatamy każdy kabelek osobno
  • Termokurcze
  • Mocna, bardzo mocna nić
a jeśli chodzi o narzędzia to:
  • zaciskarka do pinów lub małe kombinerki
  • zapaniczka
  • płaski śrubokręt
  • nożyk
Mając wszystko pod ręką możemy zaczynać pracę. Na samym początku proponuje zapisać sobie jakie napięcie mamy na którym pinie, możemy to sprawdzić miernikiem, albo biorąc oryginalny kabel i sprawdzić jaki kolor przewodu jest podłączony do któego pina.
Dla przypomnienia:
CzarnyMasa (GND)
Czerwony+5V
Żółty+12V
Pomarańczowy+3,3V
Teraz możemy zabrać sie do pracy, najpierw tniemy przewód na równe odcinki - w przypadku mojego kabla będzie to 5 kawałków po 60cm każdy i zaciskamy piny na jednym końcu każdego z przewodów. Teraz zaznaczamy w którym miejscu na kabelku będzie wypadała pierwsza wtyczka przymierzając jeden przewód do obudowy.
Wtyczkę przy zasilaczu zakończe termokurczem "wchodzącym" do wtyczki, w tym celu robię nacięcia wewnątrz wtyku tak jak na obrazku. Im głębiej wytniemy tym lepiej będzie się trzymać rurka termokurczliwa, jednak trzeba uważać żeby nie wyciąć ich całkowicie.
Po lewej wtyczka z naciętymi przegródkami, ja za pierwszym razem zrobiłem to za płytko i termokurcz wysuwa się podczas układania kabla. Na szczęście na końcu można go ponownie wsunąć i będzie git. Aby mieć pewność że oplot razem z rurką nie będą się zsuwać można go obwiązać mocną nicią i przykleić SuperGlue.

Od strony wtyczek SATA robimy podobnie - owijamy ściśle mocną nicią, przyklejamy i zakładamy termokurcza. Teraz pozostaje nam montaż wtyczek, w tym celu najlepiej zastosować jakieś dwa stare dyski. Wkładamy dyski do klatki w obudowie, do nich nowe wtyczki i wciskamy kabelki na miejsce.

UWAWGA: OZNACZ KABLE ABY ICH NIE POMYLIĆ

Jak mamy już złożone dwie pierwsze wtyczki, wyjmujemy dolny dysk, przekładamy go nad drugi, wkładamy nową wtyczkę i wciskamy przewody na swoje miejsca. Powtarzamy czynności aż będziemy mieli wszystkie sześć wtyczek na kablu.
Na końcu możemy opcjonalnie zacisnąć wtyczkę molex'a - do podłączenia dodatkowego wentylatora, albo regulatora obrotów, itp.
Ostatnią czynnością musi być sprawdzenia kabla miernikiem, czasem izolacja przewodu nie zostanie odpowiednio głęboko nacięta i to spowoduje brak napięcia na pinach. Jeżeli wszystko jest już sprawdzone, można zamontować gotowy kabel na miejscu i cieszyć oko.

Oto kabel wykonany przeze mnie. Czekam tylko na wtyki molex'a i kabel będzie w pełni ukończony.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz