piątek, 29 marca 2013

Sterowanie wentylatorami

Aby mieć cicho w mojej obudowie chciałem podłączyć wszystkie wentylatorki do jednego źródła zasilania i sterowania zarazem. Zanim zabrałem się za realizację mmojego planu poprosiłem o opinię użytkowników forum benchmark.pl i napisałem do działu pomocy technicznej. Zarówno jedni jak i drudzy odradzili mi to ze względu na możliwość uszkodzenia płyty głównej. Plan legł w gruzach, ale pojawiło się światełko w tunelu. Przecież zasilanie dodatkowych wentylatorów moge wziąć z popularnego molex'a a sygnał sterujący z gniazda CPU_FAN na płycie głównej. Szybko przemyślałem sprawę, zrobiłem prosty schemacik i zacząłem się zastanawiać czy to aby na pewno będzie działać. Koledzy w w/w forum i odradzali, że to niby za dużo kombinacji. Wszystkie potrzebne części do tego rozgałęziacza mam już zamówione, koszt jego nie będzie duży i nie ma ryzyka uszkodzenia czegokolwiek - mam nadzieje ;)
Jak tylko dojdą wtyczki, piny i inne pierdółki to zabieram się do roboty. Jeszcze tylko dwa słowa objaśniające schemat, do gniazda CPU_FAN na płycie głównej będzie podpięty jeden główny wentylator, sterowanie PWM z tego wentylatora będzie rozprowadzone na wszystkie pozostałe wentyaltory. Liczba obrotów będzie liczona tylko na wentylatorze głównym. Zasilanie pozostałych będzię podciągnięte z wcześniej wspomnianego molex'a. Jeżeli uważacie, że to nie ma szansy powodzenia to czekam na opinie.
Na pewno podzielę się z Wami co z tego wyszło i czy rzeczywiście będzie ciszej.

2 komentarze:

  1. Według mnie, bardzo ciekawy schemat. Jeżeli posiadany tylko jedno gniazdo 4-pin, a chcemy zasilać wiele wentylatorów bez obciążania płyty głównej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziekuję i ciesze się, że na coś się to przydało.

      Usuń